Розгляд справ у МАК здійснюється арбітрами, які призначаються сторонами або Президентом Торгово-промислової палати України з Рекомендаційного списку арбітрів МАК.
Відповідно до частини другої статті 6 Регламенту МАК Президія Торгово-промислової палати України за поданням Президії МАК затверджує Рекомендаційний список арбітрів МАК строком на 5 років, до якого можуть бути включені як громадяни України, так і громадяни інших держав та особи без громадянства, які володіють необхідними спеціальними знаннями та мають досвід у галузі вирішення спорів, віднесених до компетенції МАК, і відповідають високим морально-етичним вимогам.
Особи, які хочуть бути включеними до Рекомендаційного списку арбітрів МАК, мають подати до Секретаріату МАК:
- мотиваційний лист із поясненням, чому вони повинні бути включені до Рекомендаційного списку арбітрів МАК;
- детальне резюме (CV);
- заповнену анкету арбітра;
- портретне фото у форматі .jpeg або .png.
Вказані документи передаються на розгляд Президії МАК під час формування нового Рекомендаційного списку арбітрів. Президія МАК персонально розглядає кожну кандидатуру щодо відповідності кандидата визначеним критеріям та вирішує питання про включення кандидата до переліку осіб, яких вона рекомендує в якості арбітрів, та передає цей перелік на затвердження Президії Торгово-промислової палати України. Перелік осіб, які включаються до Рекомендаційного списку арбітрів МАК, та перелік осіб, яким відмовлено у включенні до списку, оформлюється відповідним рішенням Президії МАК. Про рішення Президії МАК Секретаріат МАК повідомляє кожному кандидату електронним листом.
Особа, яка бажає стати арбітром МАК має відповідати таким вимогам:
- мінімум 10 років досвіду у галузі вирішення спорів, віднесених до компетенції МАК, правової, галузевої, або науково-дослідницької роботи;
- вища професійна освіта, що відповідає його/її галузі знань;
- вік від 30 до 80 років;
- відповідність високим морально-етичним вимогам.
Додатковими перевагами можуть бути відзнаки, нагороди та подяки, що вказують на його/її лідерство у галузі міжнародного арбітражу, досвід вирішення спорів в якості арбітра у інших арбітражних інститутах та/або якщо особа рекомендована в сфері арбітражу авторитетними міжнародними рейтингами.
Оновлення Рекомендаційного списку арбітрів МАК відбувається кожні п’ять років, а заявки кандидатів, подані впродовж дії чинного Рекомендаційного списку арбітрів, розглядаються Президією МАК лише в період підготовки нового списку.
При підготовці нового Рекомендаційного списку арбітрів у 2023 році Президія МАК активно працюватиме над його розширенням, зокрема планується розширити географію арбітрів, долучити галузевих фахівців з України та представників країн Чорноморського регіону та Придунав’я. Новий Рекомендаційний список арбітрів буде затверджено Президією Торгово-промислової палати України у кінці 2023 року на наступні 5 років.