Нью-йоркська конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень: 60-річна історія успіху

04/10/2018

Нью-йоркська конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень: 60-річна історія успіху

4 жовтня 2018 року відбулась одна з найголовніших подій у сфері міжнародного комерційного арбітражу – V Міжнародні арбітражні читання пам’яті академіка І. Г. Побірченка, які цього року були присвячені 60-річчю Нью-Йоркської конвенції про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень. Захід організовано Міжнародним комерційним арбітражним судом при Торгово-промисловій палаті України (ICAC) за сприяння Комісії Організації Об’єднаних Націй з права міжнародної торгівлі (ЮНСІТРАЛ).

Цьогорічні Читання об’єднали більш ніж 200 учасників із різних сфер: юристи, арбітри, судді, представники бізнесу, науковці.

З урочистою промовою на відкритті ювілейних Читань виступили:

  • Валентина Данішевська, Голова Верховного Суду
  • Олексій Філатов, заступник Глави Адміністрації Президента України, координатор Ради з питань судової реформи
  • Хосе Анхель Естрелла-Фарія, старший юрист Секретаріату ЮНСІТРАЛ, раніше – генеральний секретар УНІДРУА
  • Геннадій Чижиков, Президент Торгово-промислової палати України
  • Микола Селівон, Голова ICAC

Микола Селівон, Голова ICAC, відкриваючи захід, підкреслив, що Нью-Йоркська конвенція 1958 року є основою розвитку міжнародного комерційного арбітражу в світі, а також відмітив фактори, що підвищують значимість цьогорічних Читань: «По-перше, це реформа процесуального законодавства та інституціональна судова реформа. Вже близько року діє оновлений Верховний Суд та судова система, а також нове процесуальне законодавство, яке революційно поставилось до міжнародного комерційного арбітражу. По-друге, цього року ми відзначаємо 60-річчя підписання Нью-Йоркської конвенції і важливо підкреслити майбутнє цього міжнародного договору. По-третє, біля 20% учасників Читань – це судді різних судів, що є дуже важливим, оскільки саме судді виконують функції, передбачені конвенцією, а саме забезпечення державою виконання арбітражних рішень. І останнє, цього року виповнилось би 95 років людині, яка створила МКАС та МАК при ТПП України, – Побірченку Ігорю Гавриловичу».

Голова Верховного Суду Валентина Данішевська розповіла про деякі рішення ВС щодо визнання та виконання арбітражних рішень, а також акцентувала увагу на популярності міжнародного комерційного арбітражу в світі: «В деяких країнах арбітраж переходить зі статусу альтернативного способу вирішення спорів до основного і державні суди говорять про те, що вони вже менше впливають на формування права, ніж арбітражі. Але головне не те, хто формує право, а як воно формується. Сьогодні непогані часи для розвитку арбітражу і Верховний Суд буде підтримкою як для розвитку міжнародного комерційного арбітражного суду, так і третейських судів та інших альтернативних способів вирішення спорів, адже вся судова система взяла на себе величезне завдання – значно покращити судочинство в Україні, а також повернути авторитет судової системи».

Олексій Філатов, заступник Глави Адміністрації Президента України, підкреслив потужну підтримку міжнародного комерційного арбітражу в новому процесуальному законодавстві: «Завдяки нормам, які стосуються і підтримки міжнародного комерційного арбітражу судами, і вдосконалення та підвищення ефективності процедури визнання та виконання міжнародних арбітражних рішень, і захисту механізмів приведення до виконання арбітражних угод та застережень, законодавство в Україні мало чим поступається законодавству найбільш дружніх до України країн у ставленні до міжнародного комерційного арбітражу. Новий Верховний Суд формує нову судову практику, суттєво змінилися й інституційні умови, що стосуються міжнародних комерційних арбітражних рішень».

Президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков продовжив думку щодо проарбітражної політики держави:«Популяризація вітчизняних арбітражних інституцій має стати одним із векторів державної політики. Треба доносити і до бізнесу, і до міжнародної спільноти те, що наше арбітражне законодавство зараз є одним з найновітніших. Україна в цьому аспекті стала на рівень зі світовими проарбітражними юрисдикціями. Лише від спільних дій арбітражної спільноти, суддівського корпусу та органів державної влади залежить як ефективно ми це втілимо у життя».

Спеціальний гість Читань, старший юрист Секретаріату ЮНСІТРАЛ, Хосе Анхель Естрелла-Фарія переконаний, що саме Нью-Йоркська конвенція є найбільш успішним договором у сфері міжнародного комерційного арбітражу: «Нью-Йоркська конвенція є ключовим елементом сприяння впевненості інвестицій у міжнародну торгівлю та незамінним інструментом ефективного врегулювання міжнародних комерційних спорів. Конвенція була розроблена не для того, щоб витіснити державні суди або відібрати комерційні справи у національних судів. Конвенція була розроблена, щоб надати механізм, якого до цього не існувало».

Доповідачі відмітили, що успіх судової реформи та оновленого процесуального законодавства був би неможливим без безпосередньої участі представників ICAC та їх прагнення посилювати проарбітражний клімат країни, зокрема шляхом прийняття нового Регламенту ICAC.

Вітальна частина заходу завершилась підписанням Меморандуму про співпрацю між Національною школою суддів України та Міжнародним комерційним арбітражним судом при ТПП України, який був підписаний Головою ICAC Миколою Селівоном та проректором з підготовки кадрів для судових органів Національної школи суддів Анатолієм Костенко.

Перша сесія Читань була присвячена Нью-Йоркській конвенції, як ефективному багатосторонньому інструменту у сфері міжнародного комерційного арбітражу.

Спікерами сесії стали:

  • Хосе Анхель Естрелла-Фарія, старший юрист Секретаріату ЮНСІТРАЛ, раніше – генеральний секретар УНІДРУА
  • Доменіко Ді П’єтро, експерт з міжнародного арбітражу ЮФ Bryan Cave Leighton Paisner
  • Олександр Храпуцький, арбітр ICAC, партнер АО «Сисуєв, Бондар, Храпуцький»

Модерував сесію Ергун Озсунай, професор юридичного факультету Стамбульського університету.

Спікери зійшлися на думці, що Нью-Йоркська конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень є надважливим документом, яким користуються інституції із понад 150 країн світу, проте деякі її положення мають бути переглянуті, щоб відповідати останнім запитам арбітражної спільноти.

Друга сесія Читань відповідала темі: «Арбітражна угода в контексті Нью-Йоркської конвенції».

Спікери сесії:

  • Ольга Костишина, радник Голови ICAC
  • Геннадій Цірат, партнер ЮФ «ЮРЗОВНІШСЕРВІС»
  • Костянтин Пільков, суддя Верховного Суду
  • Гене Бурд, партнер ЮФ Arnall Golden Gregory
  • Олександр Друг, партнер ЮФ Sayenko Kharenko

Модератором сесії виступив Голова ICAC Микола Селівон.

Друга сесія об’єднала думки не лише спеціалістів у сфері арбітражу, які виносять арбітражні рішення, а й представників судової влади, які забезпечують виконання даних рішень. У своїх доповідях спікери висвітлили питання, пов’язані з арбітражною угодою, зокрема з її дійсністю, в контексті Нью-Йоркської конвенції.

Третя сесія Читань – Визнання та приведення до виконання арбітражних рішень: від теорії до практики – об’єднала наступних спікерів:

  • Павло Бєлоусов, арбітр ICAC, радник ЮФ Aequo
  • Сергій Гришко, арбітр ICAC, партнер ЮФ Redcliffe Partners
  • Тоні Коул, незалежний арбітр та суддя, лектор юридичної школи Лестер

Модерував сесію Пьотр Новачик, арбітр ICAC, керуючий партнер ЮФ «Пьотр Новачик».

Дана сесія мала практичний характер, адже спікери зробили акцент на реальних справах, які демонструють переваги та недоліки Нью-Йоркської конвенції, відповідність оновленого процесуального законодавства України Нью-Йоркській конвенції та досягнення балансу арбітрабельності в рамках Нью-Йоркської конвенції.

Заключна четверта сесія Читань була присвячена досвіду застосування Нью-Йоркської конвенції у різних країнах.

Спікерами сесії стали експерти з різних країн світу:

  • Зієдоніс Удріс, арбітр ICAC, керуючий партнер бюро присяжних адвокатів Skudra & Udris
  • Олена Перепелинська, партнер ЮФ Integrites
  • Олена Стасик, юрист ЮФ Curtis, Mallet-Prevost, Colt & Mosle
  • Каміла Гамбаріна, юрист ЮФ Withersworldwide
  • Гуанцзюнь Чжоу, арбітр ICAC, керуючий партнер ЮФ «Сінь Да Лі»
  • Вільям Батлер, арбітр ICAC, професор Школи права Дікінсон, університет штату Пенсильванія
  • Ярослав Петров, партнер ЮФ Asters

Модератором сесії виступила Валентина Суржикова-Гібнер, арбітр ICAC, адвокат АО «Харальд Гібнер і колеги».

Учасники заходу змогли дізнатися про переваги та недоліки застосування Нью-Йоркської конвенції у рідних для спікерів країнах – Білорусі, Великобританії, Китаї, Латвії, Німеччині, Польщі, США, Туреччині, Україні, Франції та обговорили досвід її застосування. Як висновок, можна сказати, що кожна країна стикається як зі схожими, так і з абсолютно різними, притаманними певній країні, складнощами у приведенні до виконання арбітражних рішень.

Вперше для представників бізнесу, адвокатів та практикуючих юристів в рамках Читань було організовано зустрічі з арбітрами ICAC, під час яких всі бажаючі мали можливість задати їм питання, пов’язані із захистом інтересів учасників зовнішньоекономічної діяльності в арбітражі, а також зустріч з Генеральним секретарем та радником Голови ICAC для обговорення практичних питань застосування нового Регламенту та порядку звернення з позовами до ICAC.

Важливо відмітити, що третина учасників цьогорічних Читань – представники судової влади, що говорить про зацікавленість суддівського корпусу в арбітражі та плідну співпрацю ICAC з судовим апаратом країни, адже саме ця співпраця допомагає прискорити та покращити виконання арбітражних рішень українськими судами.

V Міжнародні арбітражні читання продовжили гарну традицію вшанування пам’яті видатного арбітражного експерта Ігоря Гавриловича Побірченка та сприяння підвищенню проарбітражної політики держави.



Додати в календар 20181004 20181004 Europe/Kiev Нью-йоркська конвенція про визнання та виконання іноземних арбітражних рішень: 60-річна історія успіху

4 жовтня 2018 року відбулась одна з найголовніших подій у сфері міжнародного комерційного арбітражу – V Міжнародні арбітражні читання пам’яті ...

Поділитися
Всі Новини та звіти

Морська арбітнажна комісія
при ТПП України

вул. Велика Житомирська, 33
Київ, 01601
+380 44 584-25-74
[email protected]
[email protected]

Відскануйте QR-код для завантаження сторінки у Вашому браузері